Svaki se roditelj danas u neko doba odrastanja svoga klinca zapita koji su dječji satovi najbolji učitelji vremena (najbolji sat za učenje vremena).
Uz kontinuirane tehnološke inovacije, uključivanje digitalnih satova u većinu gadgeta i raznih uređaja koji se lansiraju danas prilično je osnovno. U stvari, sada je češće posvuda vidjeti digitalne satove od analognih, pa su nekako i dječji satovi počeli pratiti ove trendove.
Budući da analogni satovi postaju zastarjeli, već postoje neki argumenti da je djeci nebitno više naučiti čitati analogne satove, jer se digitalni dječji satovi lakše i brže čitaju. Zapravo je utvrđeno da i osnovna vještina kazivanja vremena pomoću analognih satova postaje zastarjela.
U studiji je čak utvrđeno da jedan od sedmero Britanaca ne može čitati analogni sat.
U SAD-u je televizijski voditelj Jimmy Kimmel proveo neznanstveni eksperiment kako bi utvrdio mogu li američka djeca čitati analogne satove. Unatoč ovom novom, zastrašujućem trendu među mlađima, mnogi još uvijek vjeruju da je važno i zapravo je životna vještina naučiti kako reći vrijeme na analognom satu, stoga dječji satovi tog tipa ne bi trebali biti zaobiđeni. Na većini javnih mjesta, poput učionica ili željezničkih postaja, analogni satovi i dalje su instalirani, jer ih je iz daljine lakše čitati i praktički su pristupačniji od digitalnih satova.
Tako, na primjer, ako polažete ispit, puno bi vam pomoglo ako znate protumačiti kazaljke na satu pogotovo ako sa sobom nemate odobreni tihi ručni sat.
Još jedna prednost analognih satova je što su vizualni. Samo pogledom na sat lako možete vidjeti da imate još 30 minuta između 9:45 i 10:15. Ne morate čak ni matematiku koristiti. Samo ćete pogledati na sat i vidjeti da pola kruga stiže u 10:15.
Znanstveno je dokazano da učenje čitanja vremena na analognom satu potiče razvoj mnogih vještina kod vašeg djeteta, stoga dječji satovi svakako u prvom koraku moraju biti „stroga kova“ – nemojte preskakati prirodan poredak stvari nečega što stoljećima sasvim solidno funkcionira.